Haberler 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı yapıldı.

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı yapıldı.

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programında duygulu anlar yaşandı. İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında birinci olan Gazi Ortaokulumuzun sunumu ayakta alkışlandı. 

          12 Mart İstiklal Marşımızın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı Gölbaşı İmam Hatip Lisesi  organizasyonu kapsamında Gölbaşı Belediye düğün salonunda yapıldı.

        Anma programına İlçe Kaymakamımız Sayın Ali Edip BUDAN, Gölbaşı Belediye Başkanımız Sayın Yusuf ÖZDEMİR, Gölbaşı Meslek Yüksek Okulu Müdürü sayın Emin ÖZDEMİR, Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz ÖZDUMAN, Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Sayın Mehmet KÖSELER, İlçe Müftümüz Sayın Mehmet TAŞTAN, daire amirlerimiz, okul müdürleriiz, öğrencilerimiz ve halkımız katıldı. 

        Ulu Önder Atatürk, Türk Büyüklerimiz, Şehitlerimiz ve Gazilerimiz anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla tören başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan Gölbaşı İmam Hatip Lisesi Müdürü Eren KIRAÇ konuşmasında; 

        İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı Canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclis’teki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey’in yardımını istedi.

        Hasan Basri Bey bundan sonrasını şöyle anlatıyor:

        Akif Bey’in yanımda olduğu bir zaman,elime bir Kağıt parçası alarak,onun dikkatini çekecek bir tarzda yazmaya başladım.

        Ne yazıyorsun?

        Marş…İstiklal Marşı yazıyorum.

        Yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? içinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?

        Yarışma kaldırıldı? Seçilecek şiire ne para verilecek, ne de her hangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence verdi.

        Ya, o halde yazalım.

        İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 Saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akif’in şiirini birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş, İstiklal Marşı’nın T.B.M.M’ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis’in 1 Mart 1921 Günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Başkan Mustafa Kemal’in söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclis’e ait olduğunu söyledi. O Gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.

        Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı orkestrası şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922 de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu. Marşın armonilenmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer  yaptı. dedi. 

        Tören  İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında birinci olan Gazi Ortaokulumuzun sunumuyla devam etti.  12 Mart İstiklal Marşımızın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programında duygulu anlar yaşandı. İlk önce ilçemizde yapılan İstiklal Marşını Güzel okuma yarışmasında ilçe birincisi olan GAzi Ortaokulunun sunumu sunuldu. İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında birinci olan Gazi Ortaokulumuzun sunumu izleyenlere duygulu anlar yaşattı.  Sunum  ayakta alkışlandı. 

        Sunumdan sonra Mehmet Akif ERSOY´u en güzel anlatan ve ilçe birincisi olan Gölbaşı Lisesi öğrencimiz Mehmet Akif ERSOY´u anlattı. Sunumlarınardında gölbaşı İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin hazırladığı Kurtuluş savaşımızı konu alan tiyatro gösterisi sunuldu. 

        Sunumların ardında 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoyu anlatma konularında ilçemizde yapılan İstiklal Marşını güzel okuma, Şiir, Kompozisyon dallarında ilçede ilk üçe giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. 

 

 

  

 Yayın:12.03.2013 - Güncelleme:12.03.2013 - 18:12 - Görüntülenme:225