Haberler Osmanlıca Kursu Sertifika Töreni Yapıldı

Osmanlıca Kursu Sertifika Töreni Yapıldı

Gölbaşı’nda Hayat Boyu Öğrenim Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı İşbirliği ile Osmanlı Türkçesi’ni bitiren kursiyerle sertifikaları törenle verildi.

 

      Gölbaşı’nda Hayat Boyu Öğrenim Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı İşbirliği ile Osmanlı Türkçesi’ni bitiren kursiyerle sertifikaları törenle verildi.

      Tören ilçe Halk Eğitimi Merkezi salonumuzda yapıldı.  Törene; İlçe Kaymakamımız Sayın Ali Edip BUDAN, Gölbaşı Belediye Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfi ÖZKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz ÖZDUMAN, İlçemizdeki kurum amirleri, kursiyerler ve halkımız katıldı. 

       Sertifika töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın  Seyfi Özkan, 1928 öncesi dönemi öncesi eserlerde Osmanlıca Türkçesi kullanıldığını ifade ederek daha sonra Latin harflerine geçildiği için bu yazının artık unutulmaya yüz tuttuğunu ancak bu gibi kurslarla öğrenilmeye çalışıldığını söyledi.

       Özkan, şunları kaydetti:

      “Bu dille yazılmış eserleri genelde yabancı kişiler okumakta, onlar da sadece okusalar iyi, önemli yerleri keserek kendi ülkelerine götürüyorlar. Bunlar 1980’li yıllarda yaşanan olaylar. Bu eserler yabancılar tarafından değil bizim tarafımızdan okunması lazım.  Osmanlıca harfleri Latin harfleri gibi yorucu bir yazı şekli değil çok daha kolay ve rahat yazılabilen harflerden oluşuyor. Yani bir metni seri olarak okuyup yazabilirsiniz. “

      Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sevim Uluçay ise yaptığı konuşmada, düzenlenen Osmanlıca kursunun öğretmenleri herhangi bir ücret talep etmeden bu kursu verdiklerini ifade etti.

       Konuşmaların ardında kurs belgeleri kurs öğrencilerine  verildi. 

 

  

 

  

 

 

 

 

Törenle ilgili diğer fotoğrafları görmek için tıklayınız

 

 Yayın:22.05.2013 - Güncelleme:22.05.2013 - 15:07 - Görüntülenme:234